RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Corona-effect: minder vaak naar de supermarkt, vollere kar

icon
Food2 april, 2020

Hoe is het koopgedrag van de Belgische gezinnen geëvolueerd sinds de lockdown? Het GfK consumentenpanel levert enkele interessante inzichten over wat er de afgelopen drie weken is gebeurd.

 

Dinsdag 17 maart was topdag

De ingrijpende maatregelen om het coronavirus in te dijken hebben vanzelfsprekend een grote impact op het koopgedrag in de supermarkt, zowat de enige winkel waar shoppers nog terecht kunnen. Er waren ongeziene hamstergolven en er werden strenge veiligheidsvoorschriften ingevoerd. De omzetten stegen met dubbele cijfers, zoals onderzoeksbureau Nielsen vorige week al meldde.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

Consumenten lijken nu inderdaad voorzichtiger geworden en beperken de verplaatsingen buitenhuis. Dat blijkt in elk geval uit voorlopige cijfers van het GfK consumentenpanel, die onderzoeksdirecteur Davy Van Raemdonck zopas bekendmaakte. In week 13 – de week van 23 tot en met 29 maart – daalde de wekelijkse bezoekfrequentie met 11,7%. In de eerste helft van maart steeg de frequentie nochtans – een gevolg van de hamsterpaniek wellicht. Het gemiddelde winkelmandje was de afgelopen drie weken dan weer significant groter: mensen kochten zowat 20% meer dan normaal per winkeltrip. Men komt dus minder vaak, en men koopt meer.

 

De aankondiging van de lockdown zorgde zoals we zagen voor een rush op de supermarkt. Dinsdag 17 maart was een absolute topdag: op die dag verkochten de winkels wel 22% van de weekomzet in FMCG en vers. In normale omstandigheden is de dinsdag goed voor zowat 12% van de weekomzet. Een week eerder waren ook donderdag 12 en vrijdag 13 maart al topdagen waarop gehamsterd werd. GfK ziet dat het omzetaandeel op zondag licht daalt sinds de lockdown. Een mogelijke verklaring is dat sommige zelfstandige supermarkten de openingsuren op zondag beperkt hebben – of zelfs besloten om de winkel op zondag te sluiten.

 

Tot slot nog een weetje: 21% van de gezinnen zegt dat ze elke avond applaudisseren voor de helden uit de zorgsector, 29% doet dat om de andere dag.

 

20% meer op kassaticket, maar frequentie daalt

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Aldi en Lidl kunnen concurrenten niet langer blokkeren in het VK

    In het Verenigd Koninkrijk gelden voor Aldi en Lidl voortaan dezelfde vergunningsregels als voor de traditionele supermarktketens. Daarmee krijgen de grote concurrenten hun zin: zij eisten al langer een gelijk speelveld.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Heineken waarschuwt: afslankmiddelen bedreigen bierverkoop

    De opmars van afslankmiddelen als Ozempic en Wegovy heeft een groeiende impact op de biersector. Heineken waarschuwt Britse horeca-uitbaters dat consumenten minder alcohol drinken en spoort hen aan hun aanbod aan te passen. Onderzoek bevestigt dat de medicijnen het alcoholverbruik aanzienlijk kunnen verminderen.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    [In Beeld] Aldi opent pop-up-wijnbar in Antwerpen

    Om met het oog op de feestdagen te bewijzen dat goede wijn niet duur hoeft te zijn, opent Aldi zijn eigen tijdelijke wijnbar Al Divino in hartje Antwerpen. Bezoekers kunnen er nog tot en met 1 november terecht.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Doe-Het-Zelf/Tuin29 september, 2026
    Gamma plooit zich terug op Vlaanderen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail