RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Colruyt verliest marktaandeel tijdens lockdown

icon
Food16 juni, 2020

De coronacrisis heeft Colruyt Group geen goed gedaan: de supermarkten verloren marktaandeel in de tweede helft van het boekjaar en tijdens de lockdown. De omzetgroei over het boekjaar 2019/20 bleef onder de verwachtingen.

 

Sterkere groei voor buurtwinkels

De omzet van Colruyt Group steeg met 1,6% tot meer dan 9,5 miljard euro in het boekjaar 2019/20, meldt het bedrijf in een persbericht. Op vergelijkbare basis bedroeg de omzetgroei 1,7% inclusief brandstoffen en 1,4% exclusief brandstoffen. Dat is beneden de verwachtingen van analisten. Opmerkelijk nieuws is bovendien dat het marktaandeel in België van de ketens Colruyt Laagste Prijzen, OKay en Spar licht daalde: het bedroeg 32,1% in boekjaar 2019/20, tegenover 32,2% in 2018/19. Daarmee is een eind gekomen aan een jarenlange stijgende trend.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

Het marktaandeel kende een stijging in de eerste jaarhelft en een daling in de tweede jaarhelft, zegt de retailer, en het daalde ook tijdens de coronacrisis in 2020. “Met name buurtwinkelconcepten kenden, mede door hun groter aantal en dus nabijheid, een snellere groei tijdens deze periode”, zo luidt de verklaring. Eerder hadden zowel Carrefour als Delhaize gemeld dat hun marktaandeel in het eerste kwartaal van 2020 gestegen was. Beide retailers hebben inderdaad een sterkere positie in het buurtwinkelsegment.

 

Marges stabiel

De omzet van de Colruyt-winkels in België en Luxemburg steeg met 2,2%, de vergelijkbare omzetgroei bedroeg 0,7%. De keten opende vijf nieuwe winkels en vernieuwde er negen. OKay, Bio-Planet en Cru realiseerden een gezamenlijke omzetgroei van 6,0%. Zonder de meeromzet tijdens de coronacrisis was dat 3,1%, voornamelijk door expansie en een positief kalendereffect. De groothandelsomzet (waaronder ook Spar-grossier Retail Partners Colruyt Group valt) steeg met 0,4%. “De vernieuwde Spar Colruyt Group-winkels realiseren een meer dan gemiddelde omzetgroei, evenals een rentabiliteit die tot de beste van de markt behoort”, zegt de retailer.

 

De omzet van Colruyt in Frankrijk daalde met 13,9% door een verschil in rapporteringsperiode: vorig boekjaar omvatte vijftien maanden in plaats van twaalf. De vergelijkbare omzet van Colruyt in Frankrijk steeg met 4,5% inclusief brandstoffen en met 6,2% exclusief brandstoffen. De non-food retailomzet steeg met 6,7%, vooral dankzij de acquisitie van Fiets!, want de gezamenlijke winkelomzet van Dreamland en Dreambaby bleef nagenoeg stabiel.

 

Overigens wist Colruyt Group ondanks een uitdagend macro-economisch klimaat, sterke concurrentie en een wisselende promotiedruk zijn brutowinstmarge wel te verhogen tot 26,8% van de omzet, maar ook de kosten namen toe. Op vergelijkbare basis bedroeg de EBITDA-marge net als vorig boekjaar 8,2% van de omzet, het bedrijfsresultaat (EBIT) bleef stabiel op 5,3% van de omzet.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Aldi en Lidl kunnen concurrenten niet langer blokkeren in het VK

    In het Verenigd Koninkrijk gelden voor Aldi en Lidl voortaan dezelfde vergunningsregels als voor de traditionele supermarktketens. Daarmee krijgen de grote concurrenten hun zin: zij eisten al langer een gelijk speelveld.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Heineken waarschuwt: afslankmiddelen bedreigen bierverkoop

    De opmars van afslankmiddelen als Ozempic en Wegovy heeft een groeiende impact op de biersector. Heineken waarschuwt Britse horeca-uitbaters dat consumenten minder alcohol drinken en spoort hen aan hun aanbod aan te passen. Onderzoek bevestigt dat de medicijnen het alcoholverbruik aanzienlijk kunnen verminderen.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    [In Beeld] Aldi opent pop-up-wijnbar in Antwerpen

    Om met het oog op de feestdagen te bewijzen dat goede wijn niet duur hoeft te zijn, opent Aldi zijn eigen tijdelijke wijnbar Al Divino in hartje Antwerpen. Bezoekers kunnen er nog tot en met 1 november terecht.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Doe-Het-Zelf/Tuin29 september, 2026
    Gamma plooit zich terug op Vlaanderen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail