RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Geen Coca-Cola, wel lokale merken bij nieuwe onlinesupermarkt Rayon

icon
Food25 januari, 2022

Smartmat, het bedrijf achter de Foodbag maaltijdboxen, lanceert een eigen onlinesupermarkt onder de naam Rayon. Die rekent de laagste bezorgkost in de markt aan, maar het assortiment is niet dat van een doorsnee supermarkt.

 

Geen prijsbreker

De nieuwe ‘pure player’ wil meteen het hele land bedienen: in Vlaanderen en Brussel krijgen klanten die voor 18u bestellen hun boodschappen de volgende dag bezorgd, in Wallonië levert de nieuwe speler drie keer per week. Rayon levert letterlijk overal, zegt manager Mattias Decuypere aan Het Nieuwsblad: “Tot in het verste puntje van de Westhoek of tot aan de grens met Nederland.” En dat voor een bezorgkost van slechts 4,95 euro, het laagste bedrag op de markt.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

Volgens het bedrijf gaat het om een logische stap: Rayon maakt gebruik van dezelfde bevoorradingsketen en dezelfde koeriers als Foodbag en kan daardoor het hele land afdekken, verneemt De Tijd. Bovendien heeft de leverancier van maaltijdboxen heel wat knowhow opgedaan over de voedingsmarkt. Een prijsbreker wil de nieuwkomer niet zijn: “We willen ons positioneren tussen Carrefour en Delhaize.”

 

Lokaal, bio en duurzaam

Dat doet Rayon dan wel met een aanbod dat je maar moeilijk kan vergelijken met dat van de andere supermarktketens. De nieuwe onlinesupermarkt wil zich onderscheiden met een focus op lokale en kwalitatieve producten. Op de website staan enkele biologische, duurzame en lokale leveranciers in de kijker, zoals zuivelproducent Hollebeekhoeve, biobakkerij De Trog, sauzenproducent Natura of slagerij Millevaches.

 

Het bedrijf maakt eigenzinnige keuzes. In het virtuele chipsrayon vind je naast kleine nichemerken wel Croky maar geen Lay’s. Rijst is er van Lima maar niet van Bosto of Ben’s Original. Het enige A-merk bij de pasta is De Cecco met twee referenties. Naar Soubry, Barilla en Panzani is het vruchteloos zoeken. Voor Coca-Cola kan je hier evenmin terecht.

 

“Verse voeding is de volgende golf”

Dat lijkt erop te wijzen dat Rayon in de eerste plaats mikt op bewuste consumenten met een behoorlijk budget, niet op prijskopers. Gezinnen met hetzelfde profiel als de gebruikers van maaltijdboxen, dus. Dat zijn er wel wat: Foodbag heeft in België een marktaandeel van 30% en bezorgt wekelijks bij 10.000 gezinnen. Maar de grote massa is dat (nog) niet.

 

Decuypere is overtuigd van het potentieel, hij ziet een grote verschuiving in het aankoopgedrag: “Verse voeding is de volgende golf in e-commerce, na elektronica en kledij. We zien het al bij bereide maaltijden: frietjes ging men vroeger afhalen aan de frituur, maar worden nu steeds meer thuis geleverd. Meer mensen zullen ook hun boodschappen laten thuis leveren om tijd uit te sparen.”

 

Uitdagingen

Zit het businessmodel goed? Voor retailprofessor Gino Van Ossel is de grote vraag of het wel rendabel kan zijn om werkelijk overal te leveren. Veel bezorgdiensten beperken zich tot de grote, dichtbevolkte stedelijke assen. Ook bouwen aan naambekendheid wordt een uitdaging: de nieuwkomer heeft niet de budgetten van de gevestigde spelers.

 

Tot slot is er het prijsverhaal. Rayon heeft niet de inkoopkracht van de grote ketens en zal daardoor onvermijdelijk wat duurder zijn, wat geen voordeel is in tijden van inflatie en toenemende prijsconcurrentie. Anderzijds mikt de onlinesupermarkt op een specifiek publiek, dat wel wil en kan betalen voor service. Bovendien heeft het bedrijf interessante connecties: de belangrijkste aandeelhouder van Foodbag is immers Korys, het investeringsfonds van de familie Colruyt. Dat opent mogelijk perspectieven.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Aldi en Lidl kunnen concurrenten niet langer blokkeren in het VK

    In het Verenigd Koninkrijk gelden voor Aldi en Lidl voortaan dezelfde vergunningsregels als voor de traditionele supermarktketens. Daarmee krijgen de grote concurrenten hun zin: zij eisten al langer een gelijk speelveld.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Heineken waarschuwt: afslankmiddelen bedreigen bierverkoop

    De opmars van afslankmiddelen als Ozempic en Wegovy heeft een groeiende impact op de biersector. Heineken waarschuwt Britse horeca-uitbaters dat consumenten minder alcohol drinken en spoort hen aan hun aanbod aan te passen. Onderzoek bevestigt dat de medicijnen het alcoholverbruik aanzienlijk kunnen verminderen.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    [In Beeld] Aldi opent pop-up-wijnbar in Antwerpen

    Om met het oog op de feestdagen te bewijzen dat goede wijn niet duur hoeft te zijn, opent Aldi zijn eigen tijdelijke wijnbar Al Divino in hartje Antwerpen. Bezoekers kunnen er nog tot en met 1 november terecht.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Deal McCormick en Unilever stapje dichterbij: VS akkoord, nu VK nog
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail