RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Onderwerpen E-commerce
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Belgische e-commerce groeit met 11%

icon
Algemeen20 maart, 2024
Shutterstock.com

Belgen kochten in 2023 voor 16,3 miljard euro online, bijna 11% meer dan in 2022. De groei komt vooral van diensten, maar ook van marktplaatsen. Daar zijn Belgische handelaars ondervertegenwoordigd, waarschuwt de Belgische federatie van de e-commerce.

Meer uitgaven aan belevingen

Al ongeveer een kwart van alle uitgaven gebeurde vorig jaar online, blijkt uit de jaarlijkse Market Monitor en E-commerce Barometer van Becom, de Belgische federatie van de e-commerce. De groei van de onlineconsumptie in België lag vorig jaar beduidend hoger dan de inflatie, die volgens het Jaarrapport van het Prijzenobservatorium van de FOD Economie 2,3% bedroeg. In vergelijking met 2019 kochten Belgen voor 4,8 miljard euro meer online.

Die stijging komt niet zozeer van de aankoop van producten, wel van diensten zoals pakketreizen en vliegtickets, met een groei van zo’n 20% “Bijna 68% van alle diensten wordt online gekocht”, weet Greet Dekocker van Becom. Het gaat om een bedrag van acht miljard euro. “Een tendens die er kan op wijzen dat de Belg meer geld wil besteden aan belevingen, zoals reizen, tentoonstellingen en concerten, dan aan de aankoop van materiële producten. Die stijgende trend is al sinds 2021 aan de gang.”

Groeiend aantal webshops

De aankopen van pakketreizen staan met stip op nummer één in de hitlijst van de online bestedingen: de omzet bedroeg 3,5 miljard euro, een groei met 28%. Online aankopen van vliegtuigtickets en accommodaties waren goed voor 2,1 miljard euro (+19%). Kleding was goed voor 1,6 miljard, een lichte daling met 1,8%. Voeding vertegenwoordigde 1,2 miljard, schoenen 832 miljoen.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Niet enkel de bestedingen, ook het aantal webshops in België blijft stijgen: het waren er eind 2023 precies 63.202, een groei met 10,5%. Die realiseerden samen een omzet van 13,3 miljard euro, terwijl Belgen voor 5,5 miljard euro in buitenlandse webshops kochten.

Die Belgische webshops hebben afgelopen jaar voor 2,5 miljard euro aan diensten en producten verkocht aan buitenlandse consumenten, een lichte daling vergeleken met de 2,7 miljard euro in 2022. Vooral Nederlandse (32%) en Franse (22%) online shoppers vinden de weg naar Belgische webshops. ​

Het belang van marktplaatsen

Toch wijzen de resultaten ook op een belangrijke uitdaging voor de sector, zegt Dekocker: één Belg op drie start zijn online zoektocht op een marktplaats, maar Belgische handelaars zijn daar vaak ondervertegenwoordigd. Daardoor gaat een stukje van de groei in ons land naar buitenlandse spelers.

“Om mee te surfen op de groeiende e-handel, zouden Belgische handelaren op online marktplaatsen actief moeten zijn. Ondernemers die de stap al gezet hebben, geven aan dat ze gemiddeld een omzetstijging van 23% noteren. Met een betere vertegenwoordiging van onze handelaren op deze platformen komt de consument zo ook op Belgische webshops uit. Een win-win voor ons land.”

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen11 september, 2026
    [In Beeld] Wingzz China: van Ikea-leefcenters tot de innovatie-express

    Van een winkelcentrum opgebouwd als verblijfsplek, in Hangzhou hoe een logistiek bedrijf nieuwe technologie rechtstreeks koppelt aan de werkvloer. Op dag 3 en 4 van retailtour Wingzz China werd innovatie zo nog tastbaarder.

  • icon
    Algemeen11 september, 2026
    YouTube Shopping in Nederland van start met Bol

    YouTube stort zich ook in Nederland op de groeiende markt voor social commerce met de introductie van zijn Shopping-affiliateprogramma. Webwinkel Bol sluit zich als eerste grote partner aan bij het initiatief.

  • icon
    Algemeen10 september, 2026
    Datalek bij De Bijenkorf: wel degelijk klantgegevens ingezien

    De Bijenkorf bevestigt dat onbevoegden bij het grote datalek van logistiek partner CEVA inderdaad toegang hebben gehad tot persoonsgegevens van klanten. Eerder werd dit al vermoed, maar nu is de warenhuisketen zeker. Het incident raakte ook andere grote bedrijven, waaronder Bol, Ace & Tate, Zalando en ING.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Schoonheid/verzorging12 augustus, 2026
    Douglas duikt in het rood en hint op winkelsluitingen
  • icon
    Vrije tijd12 augustus, 2026
    Eerste overnamekandidaat daagt op voor failliete fietsgroep Accell
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Mode25 augustus, 2026
    Kardashians Skims haalt designtop van Supreme binnen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail