RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Tags eerlijke handel
  • Bedrijven H&MInditex
  • Onderwerpen duurzaamheid
  • Geografie Brazilië
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

“Better Cotton is helemaal geen beter katoen”

icon
Mode11 april, 2024
Shutterstock

In de Braziliaanse savanne duiken enorme katoenplantages op, die ook aan modereuzen als Inditex en H&M leveren. Hoewel het bestempeld wordt als ‘Better Cotton’, gaat het volgens onderzoek hand in hand met ontbossing en vervuiling.

Steeds meer ontbossing

Nieuw onderzoek van de Britse ngo Earthsight volgde 816.000 ton katoen dat vanuit het Braziliaanse Cerrado-natuurgebied naar acht Aziatische textielfabrieken werd verscheept. Uiteindelijk eindigde daarvan een aanzienlijk deel – in de vorm van 250 miljoen kledingstukken – in de winkels van ’s werelds grootste modegroepen.

Vooral problematisch is dat het katoen gecertificeerd is door Better Cotton. Dat certificaat geeft de indruk dat het om schone productie gaat, maar toch kon de ngo het katoen traceren tot vaak illegale plantages die, na de ontbossing en gedwongen ontzetting van de bewoners, ontzettend veel water verbruiken en de omgeving vervuilen met pesticiden. Vorig jaar nam de ontbossing van de Cerrado met 43% toe en tegen 2030 zal Brazilië ’s werelds grootste exporteur van katoen zijn.

Chinees alternatief

Voor de mode-industrie is Braziliaans katoen een interessant alternatief voor Chinese productie, aangezien dat vaak uit de regio van de Oeigoeren komt en die moslimminderheid volgens mensenrechtenorganisaties tot dwangarbeid wordt verplicht. Heel wat modemerken hebben sindsdien beloofd geen katoen meer uit de regio te betrekken. Ook de Braziliaanse variant blijkt echter niet vrij van problemen te zijn.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Inditex zegt de beschuldigingen ernstig te nemen en de zaak te onderzoeken, terwijl H&M toegeeft dat het bedrijf gefaald heeft in zijn verantwoordelijkheid om zich van zijn toeleveringsketen te vergewissen.

Meer over... Mode
Zie meer
  • icon
    Mode26 oktober, 2026
    Frasers Group grijpt dan toch de controle over Hugo Boss

    Frasers Group heeft de meerderheid in Hugo Boss veroverd en trekt de Duitse modespeler nu volledig binnen zijn groep. Met een bijkomende aankoop van aandelen klimt de Britse retailer boven de grens van 50%, ondanks een eerdere afgewezen overnamepoging.

  • icon
    Algemeen23 oktober, 2026
    Herbruikbare e-commerceverpakking slaagt voor consumententest

    Consumenten blijken bereid om verzendverpakkingen terug te brengen, zeker wanneer ze hun waarborg eenvoudig kunnen recupereren. Dat leert een proefproject van Bpost, Torfs en Juttu. De uitdaging verschuift nu van consumentengedrag naar logistiek en rendabiliteit: wie organiseert een systeem dat ook op grote schaal werkt?

  • icon
    Mode23 oktober, 2026
    Kering houdt stand, maar Gucci blijft zorgenkind

    Luxegroep Kering ziet zijn omzet stabiliseren, ondanks de aanhoudende terugval bij Gucci. Andere merken, zoals Saint Laurent en Bottega Veneta, presteren beter. Topman Luca de Meo zet ondertussen stevig het mes in het winkelnetwerk om de winstgevendheid te herstellen.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Deal McCormick en Unilever stapje dichterbij: VS akkoord, nu VK nog
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail