RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Bedrijven AmazonBlabloomOcadoShopopopZalando
  • Onderwerpen E-commerce
  • Personen Gino Van Ossel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Gino Van Ossel: “E-commerce is zijn wilde haren kwijt”

icon
Algemeen23 februari, 2024

De cowboyjaren van e-commerce zijn voorbij. Onlineretail is volwassen aan het worden en daar hoort ook een andere mentaliteit bij. Net als nieuwe manieren van innoveren en inspireren…

De mature mindset

Van Amazon over Ocado en Shopopop tot Blabloom: hoe divers de sprekers op het RetailDetail Omnichannel & E-commerce Congress op 5 maart ook zijn, ze hebben één ding gemeen: ze zoeken naar nieuwe manieren. Niet meer zomaar om te groeien, maar om rendabel te groeien. En dat is een nieuwe en heel andere mindset voor die sector.

“E-commerce en omnichannel zijn in een soort van maturiteitsfase terechtgekomen,” merkt Vlerick-docent Gino Van Ossel. Al is dat heel paradoxaal: “Aan de ene kant zie je de vernieuwing en verandering (vooral via technologie en duurzaamheid) nog altijd even snel gaan als vroeger, maar aan de andere kant is ‘the sky’ niet langer ‘the limit’ en lijkt de tijd van dubbelcijferige groei achter ons te liggen.”

Niet tot in de hemel

Na een heel vreemde periode waarbij er eerst een enorme coronagroei was, begon de totale retailmarkt te krimpen door onder andere de hyperinflatie. Anders dan in het verleden werd nu ook e-commerce getroffen: er kwam een correctie op het omzetaandeel van e-commerce en de sector zakte terug naar een normaal groeipercentage, zoals Zalando-topman Fabio Baum zelf aangeeft.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Van Ossel: “De bomen groeien niet tot in de hemel, zo blijkt. Dus moeten de onlineretailers en techbedrijven nu de tering naar de nering zetten. Ook de tijd van gratis geld, en dus van spectaculaire groei, ligt achter ons. Het wordt steeds moeilijker om investeerders en financiers te overtuigen om de gaten dicht te rijden, zoals we bijvoorbeeld zien bij Pieter Pot en Crisp.”

“Het spektakel is eraf”

Het gevolg is dat die bedrijven zich steeds meer moeten gedragen zoals andere bedrijven. “Het worden corporates: de ‘start-upcultuur’ van alles mag en alles kan verdwijnt. Het spektakel is eraf. Investeerders eisen duidelijke perspectieven”, ziet de retailspecialist. Hij noemt het voorbeeld van de drankbezorger Andy: die moesten stoppen, niet omdat het geen goed concept was maar omdat ze te laat begonnen zijn. De timing zat verkeerd om zoiets nog van de grond te krijgen.

Elke business moet vandaag geld opbrengen, in tegenstelling tot de leuze dat “profit highly overrated is” van enkele jaren geleden. Het is echter wel die attitude die bedrijven als Amazon, Ocado en Zalando groot heeft gemaakt. Tot vorig jaar was elk jaar voor Coolblue een recordjaar, nu zie je dat de elektronicaspeler het personeelsbestand inkrimpt en inzet op efficiëntiewinsten. Dat is iets wat ze nooit eerder moesten meemaken. “Tegelijkertijd blijven zij volop inzetten op vernieuwing: een typisch voorbeeld van wat we in de toekomst meer mogen verwachten.”

Tijd voor strategie

Het resultaat is inderdaad geen stilstand, maar net een nieuwe zoektocht naar innovatie. De sprekers op het RetailDetail E-commerce & Omnichannel Congress zijn er het levende bewijs van. Sasha Buyck van Shopopop werkte in het verleden bij Bol. Hij kent de klappen van de zweep dus maar al te goed. Nu richt hij zich op de ‘last mile’, de blijvende achillespees van onlineretail. Ook Ocado blijft inzetten op de onlinemoeilijkheden van foodretailers.

Zalando is dan weer sterk bezig met designermerken en consumentenbinding via content. “Waar marktplaatsen vroeger puur dachten ‘hoe meer, hoe liever’, gaan zij nu ook bewust op zoek – niet alleen naar de gaten in hun aanbod, maar ook naar het assortiment met de beste marges en het meeste strategische potentieel. Als Bol bijvoorbeeld lokaal sterk staat, is het logisch dat Amazon inhaakt door lokale kmo’s een wereldwijd platform aan te bieden.”

“De rode draad is dat al deze cases inspiratie bieden in een digitale markt. Je krijgt een goed overzicht van wat vandaag gebeurt, zowel van de meest toonaangevende internationale spelers als verrassende kleinschalige initiatieven. De consultants en technologieverschaffers tonen tegelijk wat allemaal mogelijk is.”

Laat je inspireren en bestel snel je ticket voor het RetailDetail Omnichannel & E-commerce Congres via de knop hieronder.

Ja, ik kom op 5 maart naar het Omnichannel & E-Commerce Congress.

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen23 oktober, 2026
    Herbruikbare e-commerceverpakking slaagt voor consumententest

    Consumenten blijken bereid om verzendverpakkingen terug te brengen, zeker wanneer ze hun waarborg eenvoudig kunnen recupereren. Dat leert een proefproject van Bpost, Torfs en Juttu. De uitdaging verschuift nu van consumentengedrag naar logistiek en rendabiliteit: wie organiseert een systeem dat ook op grote schaal werkt?

  • icon
    Algemeen22 oktober, 2026
    Winkeliers in Brussel en Parijs barricaderen hun zaken uit angst voor nieuwe rellen

    In Brussel en Parijs zetten winkeliers zich schrap voor een nieuw weekend van onlusten. Velen beschermen hun etalages met houten panelen en metalen hekken, na de plunderingen en vernielingen van afgelopen weekend. De veiligheidsmaatregelen kosten hen echter nu al omzet.

  • icon
    Algemeen22 oktober, 2026
    eBay schrapt opnieuw 1.000 banen ondanks sterke groei

    E-commerceplatform eBay schrapt wereldwijd ongeveer 1.000 banen, goed voor 9% van het personeelsbestand. Het is al de tweede grote ontslagronde dit jaar. De Amerikaanse marktplaats wil zijn organisatie vereenvoudigen en meer investeren in groei categorieën zoals luxegoederen, tweedehandsmode en refurbished.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Deal McCormick en Unilever stapje dichterbij: VS akkoord, nu VK nog
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail