RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Bedrijven CallantEye Security
  • Onderwerpen Digitalisering
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Kans op cyberaanval duizend maal groter dan op brand

icon
Algemeen13 april, 2023
Shutterstock.com

De kans op brand is één op 8.000, de kans op een cyberaanval liefst één op vijf. Toch heeft 38% van de Belgische bedrijven nog geen actieve beveiligingsstrategie, terwijl we rookmelders en een brandverzekering wel allemaal evident vinden.

Gemiddeld 300.000 euro schade

Liefst 87% van de Belgische bedrijven vrezen voor een cyberaanval, zo blijkt uit een Proximus-rapport van 2022. Zelfs multinationals als Ikea, MediaMarkt en Makro vielen recent ten prooi aan hackers. En dat is nog maar het topje van de ijsberg, weet Henri Steyaert van Callant Verzekeringen. Met een heuse live hacking zie je op het RetailDetail Congress hoe makkelijk hackers binnendringen.

“De gemiddelde schadeclaim ligt rond de 300.000 à 350.000 euro. Een aanzienlijk bedrag, en dat is nog maar het gemiddelde. Heel vaak communiceren bedrijven niet over de schade, het grootste deel zal zelfs nooit communiceren over het feit dat ze gehackt zijn.”

Van hackerstoerisme tot hackersterrorisme

De sommen en de ernst van de situaties nemen ook toe. Antivirussoftware en een firewall zijn vandaag niet meer genoeg. “Het gebeurt evengoed bij grote als kleinere bedrijven”, ziet CEO Anne Masson van Eye Security. “Het aantal professionele hackers neemt toe, maar hackerstoerisme blijft ook bestaan. Er bestaan volledige kantoren met honderden hackers in. Tegelijk komt hackersterrorisme door activistische hackers op. Zo is er bijvoorbeeld het pro-Russische Killnet.”

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

De grootste zwakte blijft personeel dat op een mail klikt, andere kwetsbaarheden komen vooral van de computersystemen zelf. Toch doet 43% van de Belgische bedrijven niets van ‘awareness trainining’ voor hun personeel, terwijl het de nummer één-tip is van cybersecurityspecialist Anne Masson. “Zorg dat je altijd afzenders controleert en rekeningnummers dubbelcheckt. Als je je medewerkers goed traint op het herkennen van phishingmails is de kans een stuk kleiner dat je bedrijf slachtoffer wordt van phishing.”

Bewustzijn is eerste wapen

“Vaak worden we gevraagd om tussen te komen nadat een bedrijf gehackt is. Bedrijven schrikken meestal, omdat ze dachten beveiligd te zijn, maar dan hebben ze niet voldoende of niet juist geïnvesteerd. Je moet ook (laten) monitoren: je kan wel software hebben, maar als er niets gebeurt met die alerts ben je nog even ver van huis”, aldus Masson.

Het alternatief is namelijk angstaanjagend: cybercriminelen kunnen ongemerkt toegang hebben tot alle systemen en ongegeneerd meelezen, nog voor ze een bedrijf bestelen of gijzelen. Het is alsof je de voordeur wagenwijd laat openstaan en indringers gewoon hun gang laat gaan.

Sommige bedrijven moeten na een aanval al hun informaticasystemen van nul opnieuw opbouwen. Nog los van hoeveel dat het bedrijf kost, kan zo’n cyberaanval bovendien leiden tot bestuurdersaansprakelijkheid. Alleen wordt het steeds moeilijker om je als bedrijf te verzekeren tegen cyberschade. Omdat het aantal gevallen en de schade zo ongelooflijk is gestegen, wil een deel van de verzekeraars het niet zelfs meer aanbieden. “Net als voor brand, kan je je nochtans heel goed beschermen. Verzekering is dan het sluitstuk”, zegt Henri Steyaert.

Meer weten over cybersecurity in retail en hoe bedrijven zich kunnen beschermen? Op het RetailDetail Congress leren Anne Masson (Eye Security) en Henri Steyaert (Callant) je er het fijne van tijdens het voorprogramma Gamechangers. Ook op het programma: Les Soeurs, Bike Republic, AVA en vele anderen.

Klik nog snel hier voor tickets voor het RetailDetail Congress op 20 april.

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    YouTube en Amazon zetten aanval in op TikTok Shop

    YouTube maakt Amazon tot affiliatepartner van zijn shoppingplatform: creators kunnen producten van de webwinkel voortaan rechtstreeks in video’s en livestreams taggen. YouTube wil zo van e-commerce een volgende groeipijler maken en de achterstand op TikTok Shop verkleinen.

  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    Woluwe Shopping Center doet nieuwe poging tot uitbreiding

    De eigenaar van het Woluwe Shopping Center in Sint-Lambrechts-Woluwe, stelt volgende week een nieuw uitbreidingsproject voor aan de buurtbewoners. Het is niet de eerste poging van de investeerder.

  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    Honderd Nederlandse topbedrijven engageren zich voor een duurzamere economie

    Jumbo, Bol, Crisp en nog 97 andere toonaangevende Nederlandse bedrijven scharen zich achter het Ondernemersakkoord 2030 van Future Up (voorheen MVO Nederland). Het doel: het verdienvermogen van Nederland versterken door in te zetten op circulariteit, natuurinclusief ondernemen en eerlijke concurrentie.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Algemeen10 augustus, 2026
    Flink wat nieuwkomers verwacht in Wijnegem Shopping Center
  • icon
    Schoonheid/verzorging12 augustus, 2026
    Douglas duikt in het rood en hint op winkelsluitingen
  • icon
    Vrije tijd12 augustus, 2026
    Eerste overnamekandidaat daagt op voor failliete fietsgroep Accell
  • icon
    Mode7 augustus, 2026
    H&M plant ontslagronde in VK
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail