RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven Lidl
  • Onderwerpen Personeelsbeleid
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Ongelijk speelveld maakt zondagsopening onhaalbaar voor Lidl en Aldi

icon
Food18 november, 2025
Lidl

Als Lidl zijn Belgische supermarkten op zondag wil openen, moet het een premie van 200% betalen aan het personeel. CEO Marjolein Frederickx spreekt van “oneerlijke concurrentie” en vraagt de regering om maatregelen te nemen.

Ongelijk speelveld

Lidl is niet de eerste retailer die het ongelijke speelveld in de Belgische retailsector op het vlak van arbeidsvoorwaarden aanklaagt. Supermarkten die uitgebaat worden door zelfstandige ondernemers betalen lagere lonen en lagere premies. Daarnaast kunnen ze makkelijker studenten en flexwerkers inzetten. Winkels van Albert Heijn, Carrefour Market, Delhaize, Intermarché, Jumbo en Spar zijn nu bijna allemaal op zondag open.

Voor geïntegreerde ketens is dat echter niet rendabel: “We moeten het personeel zondag een premie van 200% betalen”, zegt Frederickx in een interview in De Tijd. “Er is sprake van oneerlijke concurrentie.” De winkels verzelfstandigen is geen optie, zegt ze: voor een discountketen is het essentieel dat processen en aanbod uniform zijn en centraal worden aangestuurd.

Stijgend marktaandeel

Eerder hebben ook Colruyt en Carrefour (voor de hypermarkten) die situatie al aangeklaagd, en nu doet ook Aldi het: “Wij zijn vragende partij om te kijken naar een hervorming van de paritaire comités van de handel”, zegt de discounter aan de krant. Omdat er hierover geen akkoord in zicht is tussen de supermarktketens en de vakbonden, kijken de betrokken ketens naar de politiek: “In het regeerakkoord staat dat de paritaire comités vereenvoudigd moeten worden. Ik ben ervan overtuigd dat die stappen worden gezet”, zegt Frederickx.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Ondanks de handicap op zondag blijft Lidl wel marktaandeel winnen: volgens cijfers van YouGov groeide het marktaandeel tussen 2017 en nu van 7,3 naar 9,2%. De retailer leed vorig boekjaar in België echter een bedrijfsverlies van 12 miljoen euro op een omzet van 3,2 miljard euro. Omzetgroei moet tot zwarte cijfers leiden: de discounter plant tachtig nieuwe supermarkten tegen 2038.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food16 oktober, 2026
    Aldi voert de forcing over zondagsopeningen

    In een overleg met de vakbonden heeft Aldi vrijdag bevestigd dat het zo snel mogelijk alle winkels in België op zondagochtend wil openen. Maar een akkoord hierover lijkt nog veraf.

  • icon
    Food16 oktober, 2026
    Winkelrekken Delhaize en Albert Heijn raken weer gevuld

    De ondernemers van Delhaize kunnen opnieuw bestellingen plaatsen, terwijl ook de winkels van Albert Heijn weer normaal beleverd worden. Maar de webshop van Albert Heijn herstart ten vroegste volgende week.

  • icon
    Food15 oktober, 2026
    Cyberincident: Albert Heijn hervat leveringen, status quo bij Delhaize

    Nadat in de loop van woensdag de distributiecentra van Albert Heijn weer operationeel werden, hervat de retailer de reguliere leveringen van zowel houdbare producten als versproducten. Bij Delhaize blijft het alternatieve systeem nog van kracht.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food23 september, 2026
    Van Eerd vecht veroordeling aan: “OM maakte er een zootje van”
  • icon
    Mode24 september, 2026
    Vinted als “serieuze business”: hoe tweedehandsverkopers steeds grotere concurrenten worden voor de retail
  • icon
    Food23 september, 2026
    AB InBev kaapt Champions League na 33 jaar weg bij Heineken
  • icon
    Vrije tijd17 september, 2026
    Decathlon zet gebruikte leasefietsen opnieuw aan het werk
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail