RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

“Retailallianties vormen noodzakelijk tegengewicht tegen almacht multinationals”

icon
Food25 februari, 2021

Naar aanleiding van de Franse rechtszaak tegen Intermarché wegens mogelijk machtsmisbruik, reageren retailorganisaties bezorgd: inkoopallianties bevorderen de concurrentie en houden de consumentenprijzen laag, stellen ze.

 

Prijsverhogingen en leveringsbeperkingen

Nadat in het nieuws kwam dat supermarktketen Intermarché beschuldigd wordt van machtsmisbruik tegenover merkleveranciers, lanceerde de Europese merkenvereniging AIM een oproep aan de EU om een uitgebreider onderzoek te starten naar de praktijken van retailalliantie Agecore, niet alleen in Frankrijk maar ook in Duitsland, Italië, Spanje en België (waar Colruyt Group lid is). De merkfabrikanten hekelen het bedrijfsmodel van internationale inkoopgroeperingen: “Letterlijk bestellingen tegenhouden en merken uit de rekken halen (van de lijst halen) of daarmee dreigen als leveranciers niet betalen, heeft een concurrentiebeperkend effect op de markt, de toeleveringsketen, en uiteindelijk gaat de consument erop achteruit”, stellen ze.
 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Dat is in het verkeerde keelgat geschoten bij retailorganisaties EuroCommerce en Independent Retail Europe. Retailers zijn actief in een beperkt aantal landen en op een zeer concurrerende markt, met hoge vaste kosten en lage marges van 1 tot 3%, stellen ze in een gezamenlijke verklaring. Multinationale merkleveranciers daarentegen zijn over de hele wereld actief en hanteren marges die zo’n tien keer hoger liggen. Leveranciers stellen retailers bovendien voortdurend prijsstijgingen voor die weinig verband houden met het product of de productiekosten. Allianties zijn daarom noodzakelijk en helpen ook het negatieve effect te verzachten van territoriale leveringsbeperkingen die door grote merkleveranciers worden opgelegd, en die soms tot aanzienlijke prijsverschillen leiden binnen de Europese markt.
 

Vorig jaar kwam een rapport op vraag van het Europees Parlement al tot de conclusie dat retailallianties geen bron van oneerlijke concurrentie zijn. “Inkoopallianties tussen detailhandelaren zijn een essentieel onderdeel geworden van de bevoorradingsketens voor kruidenierswaren. Zij kunnen consumenten lagere prijzen bieden voor levensmiddelen en persoonlijke verzorgingsproducten die zij dagelijks kopen,” verklaarde Eurocommissaris Margrethe Vestager toen.

 

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Aldi en Lidl kunnen concurrenten niet langer blokkeren in het VK

    In het Verenigd Koninkrijk gelden voor Aldi en Lidl voortaan dezelfde vergunningsregels als voor de traditionele supermarktketens. Daarmee krijgen de grote concurrenten hun zin: zij eisten al langer een gelijk speelveld.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    Heineken waarschuwt: afslankmiddelen bedreigen bierverkoop

    De opmars van afslankmiddelen als Ozempic en Wegovy heeft een groeiende impact op de biersector. Heineken waarschuwt Britse horeca-uitbaters dat consumenten minder alcohol drinken en spoort hen aan hun aanbod aan te passen. Onderzoek bevestigt dat de medicijnen het alcoholverbruik aanzienlijk kunnen verminderen.

  • icon
    Food23 oktober, 2026
    [In Beeld] Aldi opent pop-up-wijnbar in Antwerpen

    Om met het oog op de feestdagen te bewijzen dat goede wijn niet duur hoeft te zijn, opent Aldi zijn eigen tijdelijke wijnbar Al Divino in hartje Antwerpen. Bezoekers kunnen er nog tot en met 1 november terecht.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Deal McCormick en Unilever stapje dichterbij: VS akkoord, nu VK nog
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail