RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Hoe verloor Vlaamse overheid 30 miljoen euro aan FNG?

icon
Mode9 oktober, 2020

Hoe kwam het dat de Vlaamse overheid meer dan 30 miljoen euro pompte – en verloor – in de failliete en van fraude betichte Brantano-moeder FNG? Onderzoek in opdracht van Minister Crevits zocht het uit.

 

Audit naar ‘due diligence’

De Vlaamse overheid blijft achter als een grote schuldeiser van de failliete modegroep FNG: via investeringsvehikel PMV (en het vroegere innovatiefonds Tina) investeerde Vlaanderen in twee schijven uiteindelijk 22,5 miljoen euro in de holding achter onder andere Brantano, CKS en Ellos. Bij het begin van de coronacrisis kwamen daar nog eens zo’n 10 miljoen euro aan leningen met staatsgaranties bij.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

De kans dat er ooit nog iets van dat geld terugvloeit, is te verwaarlozen. Hoe kon dat gebeuren? Vlaams minister van Economie Hilde Crevits liet het onderzoeken door consultancybureau PwC in een audit. Volgens het onderzoeksrapport bleef het ‘due diligence’-onderzoek voor de investeringen beperkt, aldus De Standaard. Omdat FNG toen al beursgenoteerd was, gebeurde er volgens PwC geen extern onderzoek naar de boekhouding. 

 

Veelbelovend model en draagvlak

In 2017 wist een rapport van FNG-adviseur Merodis innovatiefonds Tina te overtuigen om deel te nemen in het veelbelovende bedrijf, dat als Belgische modegroep internationale plannen koesterde en een vernieuwende, datagerichte manier van aanpakken voorstond. Opgericht door drie burgerlijk ingenieurs, onderscheidde FNG zich met een nieuwe retail- en modestrategie naar buitenlands voorbeeld, waarbij synergie, schaal, digitalisering en algoritmes de toon zetten.

PMV formuleerde bij het investeren wel drie financiële randvoorwaarden. Zo werd onder meer geëist dat ook andere investeerders instapten. Het brede draagvlak dat FNG (destijds) vond bij een consortium van grote banken, die samen tot 290 miljoen euro leenden en het beursaandeel ook actief verkochten, gaf eveneens vertrouwen, zei Michel Casselman, CEO van PMV, donderdag in de parlementaire commissie van het Vlaams Parlement.

“FNG creëerde een platform waarvan ook andere Belgische retailers gebruik zouden kunnen maken”, verklaarde Cassiman de participatie. Hij stipt ook aan dat retailspecialisten zoals Vlerick-docent Gino Van Ossel in de raad van bestuur zetelden en dat die wetenschap mee “comfort gaf” aan de investeerders. Wat de coronaleningen in maart betreft, zou achteraf zijn gebleken dat de banken niet alle informatie hadden gedeeld.

Meer over... Mode
Zie meer
  • icon
    Mode6 oktober, 2026
    Primark maakt plaats voor borstvoeding in Duitse winkels

    Primark richt in 26 Duitse winkels speciale ‘Mom’s Rooms’ in waar moeders in alle rust borstvoeding kunnen geven of kolven. De modeketen speelt daarmee in op een behoefte die ze zelf liet onderzoeken.

  • icon
    Mode6 oktober, 2026
    Hackers kapen Asos-app voor afpersingsbericht

    Duizenden klanten van Asos kregen dinsdag via de officiële app een opvallend bericht van vermeende hackers. Zij zeggen toegang te hebben tot de dataomgeving van de Britse moderetailer en dreigen gegevens te lekken. Asos onderzoekt de zaak.

  • icon
    Mode5 oktober, 2026
    El Ganso opent eerste Belgische winkel in Luik

    El Ganso zet voet aan wal in België met een eerste corner bij warenhuisketen Inno in Luik. Het Madrileense modemerk staat bekend om zijn preppy looks en is bezig een sterke expansieslag.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Schoonheid/verzorging14 september, 2026
    Wibra lanceert wasmiddelen onder huismerk
  • icon
    Schoonheid/verzorging11 september, 2026
    WONDR gooit vertrouwde golven én blokken overboord
  • icon
    Mode10 september, 2026
    [Analyse] Mode ruimt baan voor beauty in de Europese e-commercemarkt
  • icon
    Schoonheid/verzorging7 september, 2026
    EssilorLuxottica: familieconflict escaleert en hertekent topstructuur
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail