RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven Delhaize
  • Onderwerpen FranchiseHerstructurering
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Kandidaat-kopers kritisch over overnamecondities Delhaize

icon
Food4 augustus, 2023
Shutterstock.com

Te strikte contracten en te hoge personeelskosten maken het rendabel uitbaten van een Delhaize-filiaal onmogelijk, vrezen overnamekandidaten. Ze roepen de directie op tot een constructieve dialoog.

“Onevenwichtige voorwaarden”

Vorige maand raakte bekend dat Delhaize de kandidaat-overnemers voor zijn 128 filialen een herzien contract voorlegt, dat franchisenemers strengere spelregels oplegt, onder andere over assortiment en prijszetting. Dat leidt tot ongerustheid bij enkele kandidaat-overnemers, zo blijkt: advocaten hebben in naam van een groep aangesloten ondernemers een brief verstuurd naar de directie van Delhaize, waarin ze hun bezorgdheid uiten over de “onevenwichtige voorwaarden” waarover niet te onderhandelen valt, meldt de RTBF.

Die voorwaarden zouden de marges van de zelfstandigen op een onredelijke en onevenwichtige manier verkleinen en die van Delhaize onredelijk vergroten, zegt de brief. De kandidaten stellen ook dat ze geen businessplan kunnen opstellen door een gebrek aan informatie over het nieuwe verdienmodel en ze vrezen dat “alle vormen van lokaal ondernemerschap worden geëlimineerd”.

Hoge loonkosten

Een bijzonder punt van ongerustheid vormen de loonkosten. Die vertegenwoordigen minstens 16% van de kosten in de filialen, tegenover gemiddeld 8,5% bij franchisenemers. Rekening houdend met de beloften die Delhaize heeft gedaan aan het personeel van de te verkopen winkels, is een rendabele uitbating niet mogelijk, stelt de brief. De ondertekenaars hekelen ook de druk die Delhaize zou uitoefenen op potentiële kopers om een ​​bod uit te brengen. Ze roepen op tot “een open en constructieve discussie”. Om hoeveel ondernemers het gaat, is niet bekend.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

In een reactie blijft Delhaize op de vlakte: “We hebben een business case van alle winkels bezorgd aan de 400 potentiële kopers.” Volgens de retailer kunnen die supermarkten heel goed winstgevend worden en zelfs groeien met behoud van de arbeidsvoorwaarden.

Het bedrijf ziet het project om de winkels in eigen beheer te verzelfstandigen niet in gevaar komen: “Het is zoals bij de verkoop van een huis. Bij aanvang zijn er 20 kandidaten die de woning komen bekijken, en vervolgens zijn sommigen niet meer geïnteresseerd nadat ze bij de bank langs geweest zijn, enzovoort. Het is iets dat we voorzien hadden”, zegt woordvoerder Roel Dekelver tegenover Belga.

Maandag is er een gewone ondernemingsraad gepland bij Delhaize. De vakbonden vrezen dat de directie dan een ​​eerste lijst met filialen die in franchise gaan zal bekendmaken.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food29 oktober, 2026
    Hoe Lieven Vanlommel (Foodmaker) de “groene McDonald’s” klaarstoomt

    Foodmaker groeit in de supermarkten zo snel dat de productiecapaciteit de vraag amper kan bijhouden. Toch wil oprichter en CEO Lieven Vanlommel nu vooral werk maken van een internationale restaurantketen. Met investeerder Kharis Capital aan boord hoopt hij zijn droom van Foodmaker als de “groene McDonald’s” waar te maken.

  • icon
    Food29 oktober, 2026
    Consolidatie in Amerikaanse online boodschappenmarkt: DoorDash verwerft Instacart

    De Amerikaanse maaltijdbezorger DoorDash gaat zijn sectorgenoot Instacart, gespecialiseerd in het bezorgen van boodschappen, overnemen. Beide bedrijven zien in de deal heel wat voordelen voor zowel retailers als shoppers.

  • icon
    Food29 oktober, 2026
    [In Beeld] Robots verhogen e-commercecapaciteit bij Colruyt Group

    Bij Collect&Go, de boodschappendienst van Colruyt Group, zorgen 134 robots voor extra capaciteit. Ze helpen bestellingen tot vijf keer sneller voorbereiden in een van de meest geavanceerde e-commercedistributiecentra voor voedingsproducten in België.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Prijsconflict met Coca-Cola leidt tot lege rekken bij Aldi Duitsland
  • icon
    Vrije tijd12 oktober, 2026
    Singaporese holding redt Nederlandse fietsmerken Batavus, Babboe en Koga
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Deal McCormick en Unilever stapje dichterbij: VS akkoord, nu VK nog
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail