RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Bedrijven Ahold DelhaizeWE Fashion
  • Onderwerpen InterviewRetailDetail Night
  • Geografie Nederland
  • Personen Wouter Kolk
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Wouter Kolk op de RetailDetail Night: retail tussen schaal en lokale ziel

icon
Algemeen28 oktober, 2025
Wouter Kolk (© Ahold Delhaize)
Wouter Kolk (© Ahold Delhaize)

Voormalig Ahold Delhaize-topman Wouter Kolk kijkt met afstand én realisme naar de uitdagingen van de retail. Op de RetailDetail Night spreekt hij vrijuit over de druk van aandeelhouders, de nood aan samenwerking en de kansen die AI biedt. “Retailers moeten groot durven denken, maar hun lokale ziel niet verliezen.”

Genieten van vrijheid en zelfstandigheid

Na zijn vertrek bij Ahold Delhaize geniet Wouter Kolk, voormalig CEO van Ahold Delhaize Europe & Indonesia en WE Fashion, van de vrijheid. Maar stilzitten doet hij niet. Als commissaris bij onder meer AkzoNobel, Goedhart Bakeries en WE Fashion, senior advisor bij McKinsey en betrokken bij diverse initiatieven rond technologie en gezonde voeding, blijft hij dicht bij de sector waar hij decennialang leiding gaf.

“Met mij gaat het heel goed,” zegt Kolk. “Ik ben actief in verschillende raden van commissarissen. De afwisseling tussen food, fashion en technologie vind ik fantastisch. Na jaren in de strak gestructureerde wereld van Ahold Delhaize geniet ik nu van de zelfstandigheid.”

Daarnaast zet hij zich in voor World Press Photo. “Ik ben altijd al geïnteresseerd geweest in fotografie. Maar nu, met de druk op het vrije woord wereldwijd, vind ik het belangrijk om dat te ondersteunen. Dat ik kan bijdragen aan iets dat draait om waarheid en vrijheid, voelt heel waardevol.”

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Balans tussen schaal en relevantie

Hoewel hij zelf niet langer aan het hoofd van een concern staat, volgt Kolk de sector nog op de voet. “De thema’s die we vroeger bij Ahold Delhaize al zagen, spelen nog steeds: schaalvergroting en lokale relevantie. Je moet groot genoeg zijn om inkoopkracht en efficiëntie te realiseren, maar tegelijkertijd mag je je lokale touch niet verliezen. Die balans vind ik enorm boeiend — en ook moeilijk. Veel retailers worstelen met precies dat spanningsveld.”

Wat hij niet mist, is de druk van de financiële markten. “De druk van de aandeelhouders kan je dwingen om beslissingen te nemen die je eigenlijk (nog) niet wilt,” zegt Kolk. “De focus op kwartaalresultaten maakt dat je soms kortetermijnbeslissingen neemt, terwijl je liever aan duurzame doelen werkt. Bestuurders krijgen soms te weinig tijd om het juiste te doen.”

Die druk kan volgens hem ook de lange termijn in de weg staan. “Bij Ahold konden we dat goed balanceren omdat de prestaties sterk waren, maar ik zie in de sector dat duurzaamheid en innovatie te vaak op de achtergrond raken omdat de financiële returns niet meteen zichtbaar zijn.”

“Bedrijven worden te veel geleid door CFO’s”

Talentontwikkeling is voor Kolk nog altijd een van de belangrijkste thema’s. “Voor mij is leiderschap vooral mensen laten groeien. Bedrijven moeten medewerkers ruimte geven, maar ook duidelijke accountability bieden. Dat samenspel van performance en purpose vond ik altijd heel inspirerend.”

Volgens Kolk dreigt de menselijke kant in bedrijven te verdwijnen. “Er wordt veel gesproken over digitalisering en AI, maar te weinig over de menselijke factor. Bedrijven worden soms te veel geleid door de CFO’s, terwijl je juist creatieve en commerciële mensen nodig hebt om te vernieuwen.”

Toch ziet Kolk in kunstmatige intelligentie vooral mogelijkheden. “AI zal enorme impact hebben op werk en processen, maar ook veel kansen creëren. Denk aan het verminderen van de ecologische voetafdruk, voeding slimmer produceren of duurzame producten ontwikkelen. Als we het goed gebruiken, kan AI een belangrijke motor zijn voor innovatie én duurzaamheid.”

“Blijf nieuwsgierig, werk samen”

Consolidatie wordt onvermijdelijk, want volgens Kolk hebben bedrijven baat bij meer samenwerking. “Ik merk dat ondernemingen nog te vaak alles alleen proberen te doen. Terwijl samenwerking met leveranciers, kennisinstellingen en start-ups juist essentieel is. In de foodsector moeten boeren, producenten en retailers nauwer samenwerken aan de voedseltransitie. Dat is de enige manier om vooruit te komen.”

Ook de gespannen relatie tussen retailers en leveranciers vraagt volgens hem om dialoog. “Je moet eerlijk in gesprek blijven, niet alleen over prijzen maar ook over oorzaken van inflatie. Misschien kun je door betere samenwerking in de toeleveringsketen de kosten verlagen. Of samen nadenken over kleinere verpakkingsgroottes, zodat producten betaalbaar blijven zonder de consument voor verrassingen te stellen. Transparantie is cruciaal.”

Kolk sluit af met een oproep aan de sector. “Blijf nieuwsgierig. Werk samen. Sta open voor nieuwe ideeën, ook van buiten je eigen branche. En blijf veranderen. Als je denkt dat je het allemaal al weet, sta je stil. In een wereld die zo snel evolueert, is wendbaarheid belangrijker dan ooit.”

Op de RetailDetail Night gaat Wouter Kolk exclusief en openhartig in gesprek met Olivier Van den Bossche (MediaMarkt), Anaïs Claes (JBC) en Geoffroy Gersdorff (Carrefour) in een interactief panelgesprek.

Bestel hier je tickets voor de RetailDetail Night

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen16 oktober, 2026
    [In Beeld] TEDi opent 42e Belgische winkel bij ex-Cora Anderlecht

    De Duitse non-fooddiscounter TEDi opent vandaag zijn 42e Belgische vestiging in Shopping Cora Anderlecht. Ook op Europees niveau heeft de Action-uitdager nog ambitieuze groeiplannen.

  • icon
    Algemeen15 oktober, 2026
    Impact pakjestaks houdt aan: 42% minder kleine pakjes via luchthaven Luik

    De Europese pakjestaks laat zich steeds sterker voelen op de luchthaven van Luik. Sinds de invoering van de heffing op 1 juli is het aantal kleine pakjes met 42% gedaald en zijn er 6% minder vliegtuigbewegingen. Toch betekent dat niet noodzakelijk dat er minder goederen Europa binnenkomen.

  • icon
    Algemeen15 oktober, 2026
    Too Good To Go wil ook overschotten in non-food aanpakken

    Too Good To Go, de app die al tien jaar voedseloverschotten aanpakt, breidt zijn marktplaats uit naar bijkomende productcategorieën, zoals verzorging, huishoudproducten of bloemen. Verspilling houdt niet op bij voedsel, zegt het bedrijf.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food23 september, 2026
    Van Eerd vecht veroordeling aan: “OM maakte er een zootje van”
  • icon
    Mode24 september, 2026
    Vinted als “serieuze business”: hoe tweedehandsverkopers steeds grotere concurrenten worden voor de retail
  • icon
    Food23 september, 2026
    AB InBev kaapt Champions League na 33 jaar weg bij Heineken
  • icon
    Algemeen22 september, 2026
    Nieuw distributiecentrum anticipeert op verdere groei voor Bol
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail