RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
RetailDetail NL
Nederland - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retailhunts
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Bedrijven Le Pain Quotidien
  • Onderwerpen ExpansieInterviewRetailDetail Events
  • Geografie België
  • Personen Annick Van Overstraeten
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Annick Van Overstraeten (Le Pain Quotidien): “Er is een enorm premium-potentieel in de opkomende markten”

icon
Food29 augustus, 2024
Portret van Annick Van Overstraeten
Foto Le Pain Quotidien

Nieuwe vestigingen van Peru tot India en een AI-versie van oprichter Alain Coumont: Le Pain Quotidien staat er weer. Na enkele moeilijke jaren en een ongenadige coronapandemie is de bakkerij- en lunchformule opnieuw volop in expansie.

“Mij maken ze nog weinig wijs”

Hoe CEO Annick Van Overstraeten, gepokt en gemazeld in de Belgische food- en horecasector, de keten door woelige wateren heeft gestuurd en wat ze in al die jaren heeft opgestoken, deelt ze op de Captains of Retail op 11 september. “Ik hoop de sector inmiddels te kennen, ik denk dat men mij nog weinig wijs kan maken. Dat is het ongeveer het enige voordeel van ouder worden”, lacht de ervaren bedrijfsleidster. “Het is overal vechten om de consument en zoeken naar evenwicht. Maar het zijn toch telkens andere uitdagingen. Je kan geen copy-paste doen.”

Is er dan geen gemene deler in haar loopbaan? “Of het nu Quick, Leonidas, Lunch Garden of Le Pain Quotidien is, allemaal zijn het sterke, kwalitatieve Belgische merken. Ook al herkent men ze in het buitenland misschien niet per se als Belgisch. Maar geeft dat? Onze Belgische bescheidenheid is juist een troef. Wij hebben geen grote ego’s. België is een moeilijke markt, dus meteen een heel mooie testmarkt.”

AI ondersteunt de franchisestrategie

Le Pain Quotidien is wellicht één van de weinige echt internationale enseignes ‘made in Belgium’. Mede daarom krijgt Alain Coumont (oprichter en creatief directeur) een virtuele tweelingbroer, zo kondigde de bakkerijketen recent aan. De AI-tool Alain.AI zorgt voor een transparant en centraal recepten- en kennisplatform, dat de uitbaters van vestigingen zowel moet helpen personaliseren als uniformiseren.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

“Wij proberen de nieuwe tools te gebruiken om de business vooruit te helpen en niet de technologie voor de technologie”, vertelt CEO Annick Van Overstraeten. 80% van het aanbod is immers wereldwijd hetzelfde, voor 20% hebben franchisenemers de vrijheid om lokaal iets te doen. Met de AI-tool kunnen onder andere nieuwe recepten een pak sneller worden goedgekeurd en hebben ook andere landen meteen toegang.

Food als nieuwe luxe in opkomende landen

Het project hangt nauw samen met de mondiale franchise-expansie van Le Pain Quotidien: na een zware periode, met winkelsluitingen en herstructureringen, is de Brusselse keten weer sterk bezig met uitbreiding. Van Mexico tot Kazachstan, Le Pain Quotidien is opnieuw te vinden in 20 landen – zelfs (of misschien vooral) waar je het niet meteen zou verwachten. De nieuwste bekendmakingen zijn intredes in Peru en India. De Indiase masterfranchiser koestert al plannen om tegen 2035 honderd verkooppunten te openen. Franchise is de toekomst volgens de CEO: “Een zelfstandige ondernemer gaat altijd net dat stukje verder.”

“De opkomende markten worden zeker erg belangrijk”, ziet Van Overstraeten. “Er is een enorme evolutie in die landen en je hebt er toch heel veel premiumconsumenten die zin hebben in de betere merken en voeding. In elk van die landen zijn zeker twee à drie steden met een erg mooi expansiepotentieel.” Het is daarbij wel extra belangrijk om met lokale partners te werken, die de markt door en door kennen. Zo wisselde Le Pain Quotidien in Turkije van franchisepartner en nu groeit de formule er als kool.

Voeding is als toegankelijke en betaalbare vorm van luxe een mooi wegbereider in die opkomende landen, merkt Van Overstraeten. “Veel mensen kunnen zich eens op een koffie met een croissant of een verzorgde salade trakteren. Ons concept past ook perfect in de tijdsgeest: gezond, evenwichtig en vaak biologische en lokale voeding. Daar komt nog de behoefte aan gezelligheid en contact bij, waar wij al altijd op inspelen.”

Mix in de binnensteden beter bewaken

Ook bij ons spelen weliswaar dezelfde trends: in de winkelstraten en binnensteden ruimen boetieks steeds meer plaats voor horeca. Een goede evolutie of net niet? “Ik vind het een beetje spijtig, want alleen horeca komt de steden ook niet ten goede. Een goede mix van retail van food zorgt voor een gezonde dynamiek. Wij zitten meestal in mooie, historische panden in de binnenstad en het is altijd leuk als daar ook mooie boetieks naast zijn met een speciaal, creatief aanbod. Het is belangrijk om die dynamiek echt te bewaken – ook de mix tussen ketens en zelfstandige boetieks.”

Al zijn de binnensteden zeker niet het enige focuspunt: ook locaties in de stadsrand zoals Wemmel en Waterloo draaien zeer goed, terwijl Le Pain Quotidien in ‘travel retail’ hernieuwd inzet op kiosken in luchthavens en stations. “Het is interessant om te zien dat zelfs in de Parijse Gare de l’Est consumenten ons bewust opzoeken, hoewel daar al veel verschillende kiosken zijn en ons aanbod toch iets anders en duurder is. Mensen kiezen toch voor kwaliteit.”

Laat je inspireren door Annick Van Overstraeten en Koen De Leus (BNP Paribas Fortis) tijdens exclusief CEO-event Captains of Retail.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food15 september, 2026
    Lidl zet eerste “blindelings” zelfrijdende vrachtwagen op Duitse openbare weg

    Lidl zet in Duitsland een autonome elektrische vrachtwagen zonder cabine in voor de bevoorrading van een winkel. De truck rijdt zonder chauffeur of veiligheidsoperator aan boord en kreeg daarvoor als eerste in zijn soort een vergunning van de Duitse transportautoriteit.

  • icon
    Food15 september, 2026
    Overgenomen winkels Carrefour Roemenië krijgen nieuwe, maar vertrouwd klinkende naam

    De bijna 500 winkels van Carrefour in Roemenië, die eerder dit jaar werden overgenomen door de lokale Pavăl Holding, krijgen vanaf volgend jaar allemaal een volledig nieuwe identiteit, onder de enigszins vertrouwd klinkende naam Korra.

  • icon
    Food15 september, 2026
    Met “Move & Save”-abonnement legt Colruyt Group de brug tussen fitnessclubs en supermarkten

    Colruyt Group lanceert Move & Save, een abonnementsformule die de Jims fitnessclubs en Colruyt supermarkten voor het eerst structureel aan elkaar koppelt. Een significante stap voor de “food & health retailer”.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Schoonheid/verzorging14 september, 2026
    Wibra lanceert wasmiddelen onder huismerk
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Mode25 augustus, 2026
    Kardashians Skims haalt designtop van Supreme binnen
  • icon
    Algemeen28 augustus, 2026
    Anti-greenwashingregels EmpCo dwingen bedrijven hand diep in eigen boezem te steken
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • sociallinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail