Picnic zet zijn strijd tegen Europese “inkoopmuren” verder. De Nederlandse onlinesupermarkt voert campagne met een vijftigtal populaire merkproducten, die beduidend goedkoper in Duitsland zijn ingekocht.
“Fabrikanten gebruiken trucs”
Klanten van Picnic betalen deze week 6,99 euro voor vier flessen anderhalve liter Coca Cola regular of zero in plaats van 9,65 euro. Een grote pot Nutella van 750 gram kost geen 7,14 euro, maar slechts 4,99 euro. De websupermarkt kocht een vijftigtal merkproducten in op de Duitse markt, waar veel producten aanzienlijk goedkoper zijn dan in Nederland, en plakt stickers met de Nederlandse ingrediënten over de Duitse etiketten.
Het niet vermelden van de ingrediënten in het Nederlands is volgens Picnic immers één van de “trucs” die fabrikanten gebruiken om inkoop over de grenzen te beletten. “In de Europese Unie geldt vrij verkeer van goederen”, zegt medeoprichter Michiel Muller. “De fabrikanten profiteren daarvan door bijvoorbeeld op een centrale locatie zo goedkoop mogelijk te produceren, maar werpen blokkades op als supermarkten hun klanten van dit voordeel willen laten profiteren. Dat moet echt stoppen en wij gaan door met de strijd.”
De zogenaamde inkoopmuren die fabrikanten opwerpen om het voor supermarkten onmogelijk te maken over de grens goedkoper in te kopen, zijn volop onderwerp van debat in Nederland. Supermarken en fabrikanten moesten zich enkele weken geleden tegenover de vaste commissie voor Economische Zaken komen verantwoorden over de grote prijsverschillen met Duitsland. Kamerlid Jesse Klaver vroeg zich af waarom dezelfde fles zonnebrandcrème van Nivea in Nederland 26,50 euro kost en in Duitsland slechts 8,95 euro.