Zo goed als alle Belgische webshops die doe-het-zelfmateriaal, speelgoed of babyartikelen verkopen, overtreden de wetgeving. De meeste handelaars passen hun webwinkel na een waarschuwing wel aan.
Misleidende praktijken
De federale overheidsdienst Economie controleerde tussen 1 februari 2024 en 6 januari van dit jaar 252 Belgische webshops met doe-het-zelfartikelen, speelgoed of babyspullen in de aanbieding. Bij 242 webwinkels, of 96% van alle gecontroleerde shops, stelde de FOD minstens één overtreding vast. In totaal waren het er 1.467, wat neerkomt op een gemiddelde van 6 per webshop.
De meeste webwinkels gaven geen, onvolledige, of foutieve informatie over het herroepingsrecht of de wettelijke garantie. In 54,4% van de shops was er sprake van minstens één misleidende handelspraktijk, 42,5% gaf de essentiële bedrijfsgegevens niet correct of onvolledig weer, en bij 67,4% was de prijs per eenheid niet altijd terug te vinden.
96,7% van de handelaars paste de situatie na een waarschuwing wel aan. Volgens minister van Consumentenbescherming Rob Beenders tonen de cijfers aan dat de bescherming van online consumenten nog te vaak tekortschiet: “We moeten ervoor zorgen dat elke Belg veilig en correct online kan kopen, zonder misleiding of verborgen kosten.”